Skip links

Mis on investeerimine

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Investeerimine. Kindlasti viimasel ajal palju kõneainet saanud sõna. 

Mis see siis ikkagi on? 

Üks osa investeerimisest hõlmab raha kuhugile paigutamist ja selle arvelt lisatulu teenimist. Teine osa investeerimisest on saadud tulu suurus ja selleks kulunud aeg. Siinkohal jaguneb investeerimine suuresti kaheks, pikaks ja lühiajaliseks investeerimiseks. 

Pikaks investeerimiseks loetakse üldiselt perioodi, mis on kindlasti üle paari aasta. See tähendab, et hoitakse aktsiaid või muud investeeringut rohkem kui mõni aasta ja seeläbi teenitakse tulu selle kasvult või muudelt väljamaksetelt. Üldiselt on pikaajalise investeeringu kasvu % väiksem ja stabiilsem kuna riski maandamiseks valitakse stabiilsemaid investeeringuid. 

Lühiajaliseks investeerimiseks võib nimetada juba ajaliselt vähem kui aastaseid positsioone. Kõige lühemad positsioonid võivad olla isegi mõni sekund. See kuulub juba konkreetselt kauplemise alla, mida siis päevakauplejad teevad. Siin on kindlasti risk juba suurem, aga samuti ka tulu võib olla suurem. Investeeringu algstaadiumi positsioon võib märkimisväärselt kasvada väga lühikese ajaga pakkudes seejärel suurt tootlikust. 

Aga millist suunda siis valida? 

Kõigepealt soovitame tunnetada enda riskitaluvust. Kui soovitakse kiiremat tulu, suurema riskiga, siis peab taluma ka vastavat stressi, mida selline investeerimine kohati endaga kaasta toob. Samas, kõrge tootlikuse % tekitab jälle omaette hea tunde. Kui riskitaluvuse tunnetus on kätte saadud ja samuti ka kapital selleks kõrvale asetatud, tuleks valida instrument e. millesse investeerida. 

Paar näidet lähi-minevikust, et tuua asjad perspektiivi.

Madala riskiga indeksfond S&P 500. Viimase 10 aasta jooksul on indeksi tootlus olnud umbes 10% aastas. See ei tähenda, et indeksifondid teeniksid igal aastal raha, kuid pika aja jooksul on see olnud keskmine tootlus. 1,000 dollarine investeering S&P500 indeksisse, oleks toonud sellel perioodil 356,8% ja oleks väärt umbes 4568 dollarit täna.

Kõrgema riskiga aktsia Tesla (NASDAQ: TSLA). Kui oleksite aasta tagasi (06.11.20) ostnud Tesla aktsiat hinnaga $429.95/tk, siis täpselt aasta hiljem, oleks teie investeering juba kasvanud 184.22%. Võrreldes seda aasta tootlikuse protsenti S&P500 indeksfondi keskmise aasta tootlikusega, siis vahe on märkimisväärne. 

Kuna keegi majandust ette ei oska ennustada, siis on raske ka ennustada, milline aktsia või muu instrument kõige paremini tootlikust pakub. Siinkohal ongi oluline tunnetada enda riskitaluvuse piiri. 

Loe kuidas investeerida ja millised variandid olemas on juba meie järgmisest blogist.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.