Eile tõusis (Month-Over-Month) USA inflatsioon: oodati 0.3% aga tuli 0.6%. Eelnev Month-Over-Month oli samuti 0.3 seega kasv on kahekordne. Küll aga langes Year-Over-Year inflatsioon ja oli see kuu 8.3% (eelmine kuu 8.5%)
Kui hullult see turgu mõjutas?
- DOW indeksi ajaloo 7. suurim langus ühe päeva jooksul
- S&P500 indeksi ajaloo 5. suurim langus ühe päeva jooksul
Month-over-month tõus raputas börse tugevalt, sest päev algas petlikult ja futuurid näitasid börside tõusu. Marko Kolanovic (J.P. Morgan) kirjutas hommikul ja ka juulikuus, et tema hinnangul on USA börsidel toimunud liialt palju paanikamüüki ja tema arvutused näitavad, et õige aeg on osta põhjast (ta ütles seda juulis ja ütles ka praegu). Ta ei välistanud ajutisi tagasilööke ja erinevaid probleeme majanduses aga usub, et varsti lõppeb intresside tõus ja 2023 tuleb väga hea aasta aktsiatele. Ta on üks väheseid Wall Street strateege kelle arvamusi ma loen ja mis tihti ka täppi lähevad. Sarnaselt Ray Daliole teeb ta oma analüüsid macromajanduse numbreid ja statistikat võrreldes ning algoritme kasutades. Juulikuu madalpunkt hoiab siiani ja saab näha kas börs läheb seda testima.
Konsensus oli, et inflatsioon püsib muutumatu augustikuus või isegi langeb aga nüüd, selle tõusu tagajärjel tekib USA föderaalreservil suurem surve intresse tõsta. Föderaalreservi signaalid on petlikud olnud, ühest küljest numbrid näitavad majanduse tugevust, nende enda kommentaarid on vahepeal olnud vastuolus numbritega (tekitades nii tõuse kui langusi börsidel). Kui siiamaani arvati, et täiesti reaalne on intresside .50 tõstmine aga nüüd usutakse, et 0.75 (veelkord) kui mitte terve 1 punkt tõus on kindlalt laua peal.
Mõned märkmed, mis sellest päevast tegin (mis on long term head märgid)
- USA kütusehinnad on 91 päeva järjest kukkunud
- Küsitluse järgi usub enamus USA inimesi, et föderaalreserv saab inflatsiooni kontrolli alla
- NFIB väikeettevõtete optimismi indeks tõusis
- Tarneahela probleemid paranevad, tootmine tõuseb
- USA kinnisvara ja üürihinnad langevad
Börsil saab teenida nii tõusu, kui ka langusega. Seega tegelikult ei ole vahet mis toimub. Tähtis on vaadata numbreid, statistikat, graafikuid jms. Olla eespool meediast ja meedia jälgijatest, kes ostavad tipus ja müüvad põhjas ehk lähevad kaasa hullus-rallidega ja kannatavad paanika-müükides.
Väga palju sõltub mida FED juht Powell järgmise ettekande ajal räägib ja mida komitee intresside osas otsustab aga kindlasti ei saa see midagi positiivset olla. Järgmine märgiline ja otsustav hetk ongi nende koosolekul 20-21 september (järgmine nädal).
Ühest küljest näitab USA majandus jahtumise märke, mis viiks inflatsiooni alla teisest küljest püsib surve teistes sektorites.
Kütus (month-over-month) langes -10.6%
Energia (month-over-month) langes -5.2%
Palju probleeme, mis on Euroopas puuduvad USA-s seega tõenäoliselt sealne börs saab ennem jalad alla. Küsimus on kas turg uut madalpunkti veel katsetab. Börsikauplejatel on hetkel võimalus tõusude ja languste vahel navigeerida, kuigi see on kindlasti üks keerulisemaid turge ajaloos ja investoritel on võimalus aktsiaid madalpunktis juurde osta. Kuigi praegu pole kindlasti hea aeg portfellis midagi niisama hoida. All pilt tänasest punasest börsipäevast.

Mis saab edasi?
Üks päev hiljem ja börsid tõusevad jälle tugevalt üles. Tegu oli järjekordse (väga tugeva) paanikamüügiga. Suure tõenäosusega järgmise nädala FED juhi Powelli ettekanne raputab turge veel ühe korra aga kui vaadata pikemas perspektiivis siis ma usun, et järgmine kukkumine või relief rally tuleb 21. september, kui FED avalikustab intressitõusud ja septembrikuu inflatsioon, mis ilmub oktoobris on suure tõenäosusega langenud tekitades samasuguse hulluse ainult vastupidi – ralliga üles. Suured ettevõtted tunnistasid täna, et tegu oli eelmise kuu inflatsiooniga, mis on nihkes ega anna reaalajas toimuvat ülevaadet ja nende sektoris on inflatsioon juba langema hakanud. Kui nendele kommentaaridele panna juurde kütusehinna stabiilne langus siis tuleviku osas võib olla üsna optimistlik. Aga elame-näeme!
Siin on pilt milline on börs 2 tunniga täna, ei ole midagi imestada kui päeva lõpuks on kõik täitsa roheline. Just see on tõestus, et vaja on ära tabada õige moment! Selline on volatiilne börs. Võimaluste kiire realiseerimine võib tuua koju suured võidud aga ka valel pool tehingut olles suured kaotused.

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.