Skip links

Head uudised on halvad uudised

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

USA tööturg ja majandus on jätkuvalt tugevad. Uuringud näitavad, et inimeste ostukindlus on tugev sõiduautode, uute korterite/majade ja tarbekaupade jms suhtes ja ebakindluse märke pole. Uuringud näitavad ka, et ameeriklased on nii enesekindlad, et teevad pikki puhkuseplaane ja majanduslangusesse keegi ei usu. See omakorda valmistab peavalu USA föderaalreservile, sest nende eesmärk on majandust aeglustada, intresse agressiivselt tõstes, tuues inflatsioon alla. Siit tulebki ütlus, mida praegu börsidel kasutatakse “good news is bad news and bad news is good news”.

tooturg

Föderaalreservi juht Jerome Powell hoiatas eelmisel nädalal, et ameeriklasi ootab ees valus periood, kuna USA keskpank jätkab intresside tõstmist, et viia nõudlus ja pakkumine tasakaalu. See pani börsid vabalanguses kukkuma. Nagu ma eelmises kirjas ütlesin, et FED Powelli jutt liigutab turgu emmas-kummas suunas. See sõnavõtt kukutas börsi ühe päevaga ühe nädala jagu allapoole.

Enamus arvavad siiski, et intresside tõstmine lõppeb 2023a esimeses perioodis. See võib tunduda kauge aeg, aga börsil on selle hetke ära tabamine võtme tähtsusega. Keegi ei suuda ette ennustada millal see täpselt lõppeb, isegi USA föderaalreserv ise ei tea seda, aga investeerimisfirmad võtavad selle lõpu panustamise peale suuri riske lootes teenida suuri kasumeid.

Miks see nii tähtis on? Ajalugu ja statistika näitavad, et just sel perioodil toimuvad turgudel kõige suuremad tõusud. Keskmiselt hakkavad suured tõusud vähemalt 3 kuud enne intressitõusude lõppu ja algab uuesti pulliturg ehk tõusev turg. Tõusud mis toimuvad praegu on karuturu rallid ja kuigi need on äkilised ja tugevad ei ole nad püsivad ega loo mingit kindlat trendi.

Näitaja mida kõik ootavad on augustikuu inflatsioon. Kui see kukkus märgatavalt on uus ralli turgudel garanteeritud. Sellisel juhul võib üsna kindlalt öelda, et juunikuu madalpunkt oli selle börsikrahhi madalpunkt, mida usuvad ka enamus majandusteadlasi (aga see ei tähenda, et see nii ka on). Praegune langus on tingitud FED juhi Powelli sõnavõtust, mis tekitas lihtsalt paanikamüügi, sest olukord maailmas ja turgudel on ebakindel.

Lõppude lõpuks kogu trall börsidel käib praegu inflatsiooni ümber. Iga hea uudis kukutab turge, sest see tähendab, et intresse tõstetakse edasi ja majandust pole suudetud aeglustada. Ainuke hea uudis, mis turge ei kukuta on madalam inflatsioon.

Lisan lõppu pildi sektorist, mille tõus ilmselt pole kellegi jaoks üllatus. Energia rallib vaatamata sellele mida teevad teised sektorid tugevalt.

energia

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.