Skip links

Efektiivselt ebaefektiivne

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Kas turgu on võimalik võita? Ebaefektiivne turg väidaks ‘jah’, aga efektiivne turg jällegi ‘ei’. Kuigi päris nii must-valge see ei ole, siis arutaks sel teemal veidi laiemalt.

Sellest hetkest, kui Eugene Fama, Ameerika majandusteadlane, 1970. aastal tõhusa turu hüpoteesi taas üles võttis, on sel teemal tulnud väga palju tugevaid ja erinevaid arvamusi.

Mis on tõhusa turu hüpotees ehk EMH (Efficient Market Hypothesis)?

Lühidalt öeldes, on tegemist hüpoteesiga, mis väidab, et finantsvarade hinnad kajastavad endas kogu olemasolevat informatsiooni. See tähendab, et uudised, tehnilised ja fundamentaalsed analüüsid on õiglase hinna määramisel kasutud, sest kõik on juba hinnas kajastunud. Samuti väidab see teooria, et aktsiad kauplevad alati õiglase väärtusega ja sellist olukorda, kus aktsia on üle- või alahinnatud ei eksisteeri. See siis tähendaks, et selle hüpoteesi kohaselt ei ole ka võimalik turgu võita selliselt, kus investor ostab või müüb aktsiat ajastades parimat ostu või müügi hinda.

Üks viis, kuidas efektiivse turu toetajad soovitavad kasumit teenida on kas soetades riskiantsemaid varasid, mis tagaks kõrgema tootlikuse või teine variant on passiivselt investeerida madala riskiga finantsvaradesse ja teenida kasumit käies lihtsalt turuga kaasas. Eriti soovitavad EMH uskujad investeerida ETF-desse.

Kuhu kaob juhuslikkus?

Kuna turul on siiski juhuslikkust, kus individuaalne investor võib käituda ebaratsionaalselt, siis Eugene Fama poolt on ka välja pakutud 3 erineva tugevusega EMH vormi.

types of efficient market hypothesis
Pilt: ig.com
  • Nõrk vorm – Selles vormis on mineviku hinnad väärtpaberitesse juba sissehinnatud ja fundamentaalne analüüs võib anda kerge eelise lühemaks aja perioodiks. Tehniline analüüs siin ei toimi ja turu mustrid ei eksisteeri.
  • Keskmine vorm – Selles vormis ei toimi nii fundamentaalne ega tehniline analüüs, mis võiks eelist anda ja märgib, et iga uus tükk informatsiooni hinnastatakse koheselt ka väärtpaberi väärtusesse.
  • Tugev vorm – Selles vormis ehk kõige tugevamas on kõik informatsioon nii privaatne kui ka avalik väärtpaberisse sisse hinnatud.

Kindlasti tuleks märkida, et EMH ei väida, et mitte keegi ei suuda turgu “võita”. On neid, kes suudavad, aga nemad on pigem erandid ja “õnnega koos”. Üldiselt ütleb EMH, et enamus kuuluvad ikka keskmiste hulka ja ei oma seda “õnne”, et turgu võita jätkusuutlikult ja pidevalt.

Morningstar Inc. poolt tehtud uuring, mis võrdles aktiivsete portfoolio juhtide tootlikust indeksite ja ETF-dega, näitas, et ainult 23% juhtidest suutsid edestada passiivseid kaaslaseid.

Mida tähendab ebaeffektiivne turg ehk EMH vastand?

Siinkohal on investorid nagu Warren Buffet ja George Soros võtnud sõna EMH-i vastu, väites “tuleb otsida väärtusi, millel on hindade suhtes märkimisväärne turuvaru.” ja andes mõista, et tema ja ka teised investorid on suutnud indekseid ja ETF-e võita jätkusuutlikult. Ehk nende sõnul, on turg ebaeffektiivne, kui väärtpaberi õige väärtus ja hind ei klapi, mis annab investorile, kes selliseid väärtpabereid leiab, eelise.

Põhjuseid, miks turg võiks olla ebaefektiivne, on mitmeid. Esiteks, meie individuaalsed nägemused ühest ja samast asjast on erinevad, sõltuvalt informatsioonist, mida keegi parasjagu omab. See kuidas keegi tõlgendab uudist, tehnilist või fundamentaalset poolt, määrab väärtpaberi hinna ja õige väärtuse vahe. Kui investorid üle kogu maailma vaataks ainult ühte aktsiat, siis üsna kindlalt tekib olukord, kus erinevad arvamused muudaks pidevalt aktsia ja õiglase hinna suhet.

220 efficientmarkethypothesis
Ebaefektiivne nägemus. Pilt: investopedia.com

Teiseks, kasutavad ebaefektiivset turgu ära kauplejad, kes vaatavad nii tehnilist kui ka fundamentaalset poolt ning jälgivad uudiseid, mis võiks turu sentimenti üle- või alahinnatuse osas näidata. Tehnilised mustrid, mis viitavad kohtadele, kus kauplejad tehinguid võiks avada või sulgeda mõjutab turu ebaefektiisvsust just psühholoogilise koha pealt.

Kolmandaks tekitab turu ebaefektiivust ka inimlik emotsioon. Tugevalt tõusev aktsia haarab kaasa investoreid, kes loodavad suuri kasumeid teenida, lükates väärtpaberi hinda veelgi ülesse. Sama loogika toimub ka vastupidi, kus paanika võib tekitada suurt müüki turul ja mis omakorda võib viia aktsia alahinnatud staatusesse.

Nii ühte kui teist

Kindlasti pakub turg nii efektiivsust kui ka ebaefektiivsust, sest turul osalejaid ja informatsiooni on tohutult palju. Kõik ei saagi kõike teada ja nägemus väärtustest on erinev. Seega siinkohal võiks öelda, et turg ongi efektiivselt ebaefektiivne. Kuidas keegi seda kõike navigeerib ja kasumit teenib, sõltub juba tema oskusest, analüüsist, emotsioonist, õnnest ja paljust muust veel.

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.