Skip links

Börsikaupleja kui hasartmängur?

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Üks pikalt kestnud vaidlus, mis kindlasti kestab edasi, on sõnavõtt börsikaupleja ja nende vahel, kes arvavad, et kogu börs kui selliselt on hasartmäng. Pannakse raha sisse, tõmmatakse kangi (siinkohal siis osta/müü nuppe) ja loodetakse parimat. 

Kust selline arvamus võis tulla, ei oska öelda. Võimalik, et need, kes väga ei usu kauplemisse või börsi, on seda ise omal käel proovinud, põrunud ja otsustanud, et tegemist ei ole jätkusuutliku tegevusega. Kui asi oleks selles, siis võiks ka seda öelda iga ameti kohta, kus proovitakse korraks spetsialisti ametit ilma tulemuseta ja sellest tulenevalt võtta negatiivne arvamus ameti kohta. 

Teisel juhul võib isegi usk börsi ja kauplemisse olla. Kuid lugedes erinevaid artikleid või uudiseid on jõutud järeldusele, et kogu aktsiabörsi kontrollivad institutsioonid ja inimesed, kel on võimas rahapagas, millega siis hinda manipuleerida. 

Sellele võiks vastuargumendiks öelda seda, et kui Coca-Cola valdab enamus turgu USAs, siis pole teistel mõtet seal isegi figureerida. Tooraine saavad kindlasti suuremad ettevõtted kõige parema hinnaga ja poelettide parimad kohad võtavad ka nemad endale. 

Põhjuseid võib olla mitu, et mitte uskuda aktsiamaailma jõudu, aga tegelikult julgen väita, et siin maailmas on kõigile ruumi. Pigem tuleb mängu oskus konglomeraatide, uudiste, säutsude ja masside vahel navigeerida.  

Jaekauplejad vs institutsionaalsed kauplejad

Definitsiooni järgi institutsionaalsed kauplejad on need, kes ostavad ja müüvad väärtpabereid kontode jaoks, mida nad fondi või muu asutuse jaoks haldavad. Nende kauplejate tehingusuuruseid arvestatakse ka üldiselt blokkidena, kus ühes blokis on 10,000 aktsiat või mille väärtus vähemalt 200,000 dollarit. Ja jaekauplejad on kõik teised väiksemad kauplejad, kes siis enda isiklike või ettevõtte kontosid haldavad, eesmärgiga kasvatada omakapitali. 

Kuna institutsionaalsed kauplejad saavad tõesti hinda mõjutada suurte positsioonidega, siis tähendab see ka seda, et neil on ka raskem tehingutest väljuda suure osaluse tõttu. Vahest võib mitmekümne tuhande või hoopiski mitmesaja tuhande aktsia müük osutuda väga pikaks protsessiks, kus väljumine toimub etapiliselt. Seda võiks võrrelda isegi suure laeva ümber pööramisega, mis omaette aega võtab. Seda mure üldiselt jaekauplejatel ei ole, mistõttu, on jaekauplejatel võrreldes institutsionaalsete kauplejatega, mugavam positsioone vahetada. 

1SA4EAS20cGzOFEdjyMy Aw
Jaekaupleja vs institutsionaalne kaupleja. Pilt: Google

Turgu manipuleerivad säutsud ja uudised

Mida rohkem on erinevaid sotsiaalmeedia platvorme, jutukanaleid, uudistekanaleid, seda rohkem saab levitada sõna ja nagu me teame, siis sõnal on väga suur jõud. Seda sama jõudu kasutavad suure jälgijaskonna või tugeva mõjuvõimega inimesed tahtlikult või mitte tahtlikult ära. Sellist manipulatsiooni ei saa eirata, aga selle eest saab end oskuslikult kaitsta. 

hqdefault
Elon Musk, kelle säutsud tekitavad liikumisi. Pilt: Google

Kus tuleb mängu börsikaupleja oskus?

Nagu eelnevalt juba kergelt vihjasin, siis need, kes on üli suured ja toimetavad börsil miljonite dollaritega korraga, siis neil on tehingute tegemine keerulisem kui jaekauplejatel. See tähendab, et õigesti börsituru märke lugedes, saab börsikaupleja teha võimaliku parima otsuse. Lisaks ka ette valmistada väljumisstrateegia, juhul kui turg peaks järsku pöörama uudiste või kellegi ebavajaliku säutsu pärast. 

Erinevad tööriistad, nii nagu ka teistes ametites, on ainult nii head kui on ka nende kasutajad. Sellest lähtuvalt, oskus jälgida erinevaid indikaatoreid, uudiseid, hinda ja kõike muud, määrab suuresti kaupleja edukuse. Lisaks erinevatele tööriistadele, peab kaupleja veel hindama ka riski ja arvutama parima positsiooni suuruse, enne tehingusse astumist, mis olenevalt turu liikumisest, peab toimuma sekundite jooksul. 

Sellise töö tegemine edukalt on väga nõudlik ja vaimselt kurnav, mis erineb vägagi kasiino laadsest hasartmängust, kus õnn suuresti määrab võidu või kaotuse. Aga sellest räägiks hoopis ehk järgmises blogis, sest muidu läheb praegune blogi ikka väga pikaks. 

Lõpetuseks võiks öelda, et need kauplejad, kes tõesti lähevad börsiturule kauplema lootes ainult õnnele, kaua ei kesta. Siinkohal turg ei halasta mitte kellegile ja mitte pädevate kauplejate kontod jooksevad tühjaks üsna ruttu, mis kahjuks võibki tekitada kauplemise osas vale arusaama.

Tähelepanu! Käesolev informatsioon on puhtalt informatiivne ja ei ole seotud kuidagi finantsteenuse või soovituste osutamisega. Enne tehingute tegemist pidage nõu oma börsimaakleri või finantsnõustajaga.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.