Skip links

340% tootlust poole päevaga (demo konto eksperiment)

Edasi lugemiseks jätka artikliga allpool..

Eksperiment: 10 augustil kell 11.00 paiku sai võetud suure võimendusega positsiooon demo kontol Nasdaq tehnoloogiaindeksis ~10 000 euroga. Teesiga, et täna 15.30 ilmuv USA CPI data on positiivne ja USA börs tõuseb.

Teooria: Kõige lihtsam põhjus oli selles, et nafta hind on kukkunud. Kui nafta tõuseb 10%, siis inflatsioon tõuseb 0.5% ja vastupidi räägivad majandusteadlased. Lisaks erinevad muud näitajad, mis on viimase kuu jooksul tugevad olnud.

Põhjus: Miks ma seda tegin? Et näidata, et seda saab teha. Börs on numbrite mäng. Üks asi mõjutab teist, see omakorda kolmandat jne. Ümberringi on palju ebausku ja skeptilisust. Kõik on “investorid” aga keegi ei mõista kuidas börs toimib. Iga kuu ilmuvad olulised numbrid ja statistikad mis määravad kuhu suunas börs liigub. Muidugi alati need liikumised ei ole ratsionaalsed aga kui võtame Risk vs Reward siis ma usun igaüks saab aru, et kasum kaalub riski üle, kõvasti. Sometimes win, sometimes learn.

All on video mida hakkasin filmima ca 40 sekundit enne USA inflatsiooni avalikustamist ja toon välja paar õpetust, mis olen ise varem valesti teinud:

  • Võtsin positsiooni kohe hommikul kui nägin, et põhjas toimus trendi muutus. Kes ei tea siis terve börsi kukutas alla üks firma: Nvidia, mille kvartali tulemus oli oodatust 1,6 miljardit kehvem ja 5 minutiga andis USA börs tagasi tohutu suure tõusu. Aga no big deal, tänaseks Nvidia taastub nagu arvata oli, tegu oli paanika müügiga. Aga igaljuhul selle teadmine ja põhja ära tabamine tekitas 15.30-ks üsna korraliku kasumi juba ja nagu graafikul näha on toimus algoritmide äkiline tõus ja sama äkiline langus vahetult enne statistika avaldamist. Kui ma oleks too hetk positsiooni avanud oleks sekundiga kogu rahast ilma. Selle asemel lasin ma väikesel kasumil joosta, et vajadusel positsioonist nulli või väikese kasumiga väljuda.
  • Tegu on ühe kauplemisstrateegiaga, mis on küllaltki riskantne ja kus ma ei hoiaks rohkem kui väikest osa portfellist aga ma kahtlen, et mõni siin lugejatest isegi 100 000€ või suurema summaga sellist kasumit nii lühikese ajaga näinud/teeninud on.

Minu point: Börs on muutunud. Aktsiaid ei pea hoidma nädalate, kuude või aastate kaupa, et kasumit teenida. Üks läbi aegade edukamaid fondijuhte Peter Lynch on tunnistanud, et tänasel päeval pikaajaline investor jääb oma tootlusega kõvasti alla aktiivsele investorile, kes portfelli koguaeg korigeerib.

Kus on asja konks? Mis on asja miinus? Kaotused. Sa pead olema valmis võtma vastu ka kaotuseid. Sa ei võida iga kord, sa ei võida iga tehinguga. Ning kaotused kõrvetavad. Kuid enamustel pole närvi selle jaoks. Omast kogemusest ütlen, et kaotused jäävad pikaks ajaks meelde. Aga see on üks väheseid sektoreid, kus nii kasumeid kui kahjumeid on võimalik teenida väga kiirelt. Ära topi oma nina börsile kui sa ei ole valmis aeg-ajalt kaotuseid nägema.

Ma tegin selle video ainult selle eesmärgiga, et näidata, et seda saab teha. See on tehtav. Tänasel päeval on investorite jaoks nii palju erinevaid instrumente (aktsiad, indeksfondid, valuutad, optsioonid, futuurid jne). Ning investor saab teenida nii tõusu kui langusega.

Ma olen teeninud sarnaseid tootluseid ka ilma võimenduseta lihtsalt aktiivselt kaubeldes päeva sees erinevate aktsiatega. Olen võitnud. Olen kaotanud. Olen õppinud.

Eelmises blogi postis rääkisin tehnoloogia sektori põhjast ja aktsiatest, mis minu hinnangul on põhja ära puudutanud. Novembris ennustasin ette, et varsti tuleb börsi krahh kui kõik aktsiad tõusid – ka selle kohta on siin blogis postitus kui ajas tagasi minna.

“Naljakas” on muidugi see, et õpetada ja börsist rääkida on väga kerge ja vahel mõtlen, et peaksin rohkem iseenda soovitusi kuulda võtma ja vähem skeptikuid kuulama ja mitte laskma müral ennast mõjutada.

Nagu kauplejate seas öeldakse, et ühes kalendrikuus on paar head päeva mille pead ära tabama ja ülejäänud aja ennast mitte auku kaevama.

Lõpetuseks: Täna oli selleks USA inflatsiooni data. Nüüd, kus sellega on kasum teenitud tuleks liikuda järgmise instrumendi juurde ja lõpuks saab edukaks see börsimaakler, kes õpib ära kuidas portfelli hajutada erinevate strateegiate vahel.

Jaga artiklik ka enda sotsiaalmeedias
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter
See veebileht kasutab kasutajamugavuse parandamiseks küpsiseid.